Egy pénzügyi blog anyáknak, nem csak pénzügyekről, avagy beszéljünk őszintén az anyukákról, a nőkről.
2016-03-18Pénzügyi konzultáció a QFS-sel. Mit jelent ez a gyakorlatban?
2016-03-25QFS- Minőségi Pénzügyi Szolgáltatás.
Hangzatos név, de számomra komoly tartalommal bír. Lassan tíz éve dolgozom azon, hogy az általam nyújtott szakmai segítséggel ügyfeleim a legjobb lehetőségeket találják meg pénzügyeik számára. Ez magába foglalja a meglévő termékeik optimalizálását, a kihasználható adókedvezmények, állami támogatások bemutatását, és egy nyugodt, békés, biztonságos és kényelmes jövő megtervezését, kialakítását. Sikerült elérnem, hogy az ügyfeleimnek éves szinten több tízezer, sok esetben több százezer forint maradjon a zsebükbe. Van az a mondás, hogy az információ hatalom, az én hivatásomban az információ pénz, boldogulás, biztos egzisztencia. Ezért is indítottam el a blogom, hogy minél több embernek adjam át ezt a tudást, érthető formában.
Sok témával foglalkoztam már, és időnként érdemes elemezni a történéseket, frissíteni az információkat. Első körben a nyugdíjhelyzet alakulását, a Családok Otthonteremtési Kedvezményét (CSOK), és a Nemzeti Otthonteremtő Közösséget (NOK) vizsgáltam újra.
1. NOK
A válság alatt jelentősen visszaesett, történelmi mélypontra jutott az ingatlanpiac. Több éves esés, és stagnálás után, a gazdaság talpra állasát követően, minden körülmény adott volt, hogy újraéledjen, erőteljesen növekedjen, ami 2015-ben meg is történt (az ingatlanpiac jelenlegi helyzetéről, és várható jövőjéről: lakásvásárlás). A kereslet jelentősen megemelkedett, amit az állami szubvenciók még jobban felpörgettek. Ez a trend jót tesz a nemzetgazdaságnak, így ezt a felfokozott ingatlanpiaci környezetet ki akarják használni, a keresletet stabilizálni, amihez újabb ösztönzőket találnak ki. Az eddigi hasonló ösztönző a lakástakarék pénztárak (LTP) támogatása (bővebben: LTP), viszont az LTP-nek egyre szélesebb a felhasználása, és viszonylag rövid futamideje nem volt megfelelő, és egy jobban támogatott, hosszabb távú, csak új ingatlan vásárlása fordítható rendszer kialakítása mellett döntöttek, így született meg a NOK. Amit lehet tudni, hogy minimum 10, maximum 15 évig kell fennállnia a tagságnak (az LTP esetén minimum 4, maximum 10 év), évente maximum egymillió forint után kaphatunk 30%-os állami támogatást, ami jelentősen magasabb összeget jelent, mint az LTP-knél. Sorsolás, illetve licitálás útján kaphatjuk meg az új ingatlan megvásárlásához szükséges összeget, viszont nem fog vonatkozni rá sem az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA), sem a Befektető-védelmi Alap (BEVA) garanciája (részletek: Pénzcentrum). Még várjuk a pontosítást, a feltételeket, és mindenképpen visszatérünk még a témára.
2. CSOK
Korábban a NOK-nál írtam különböző támogatásokról, amivel ösztönözni akarják a családokat új ingatlan vásárlására, az egyik ilyen a CSOK (bővebben: CSOK). Az év eleje óta rengeteg módosítás történt, és még most sem stabilak a feltételek. Még a bankban dolgozók is tanácstalanok egy-két kérdés feltevésénél, de már körvonalazódik a hatása. A portfolio.hu CSOK melléklete vállalkozott arra, hogy folyamatosan nyomon követi a legfrissebb információkat, ahogy én is állok mindenki rendelkezésére. A legfrissebb adatok alapján, eddig mintegy 1100 igénylést nyújtottak be, és ez a tendencia jelentősen növekedhet az év második felétől (bővebben: portfolio). Sokan úgy gondolják, hogy inkább halasztanák pár hónappal az ingatlan vásárlást. Az első ok, hogy akkora épülnek fel nagy számban új építésű ingatlanok, társasházak. A második, hogy az ügyintézés jelentősen egyszerűbb lesz, hiszen lesz egy stabil követelmény rendszer, és egy bejáratott, tapasztalatokkal rendelkező szakember gárda a bankokban. Mindenképpen javaslom, hogy kérjék ki a tanácsát egy szakembernek, mielőtt belevágnak az igénylésbe, mert a jelenlegi körülményeken kívül több élethelyzetet is meg kell vizsgálni, hogy felelősségteljes döntést tudjanak hozni (bővebben: Jó tanácsok). Természetesen én is állok rendelkezésükre.
3 Nyugdíjhelyzet
Korábbi nyugdíjhelyzetet boncolgató bejegyzésemre (lsd: Nyugdíj) rengetegen reagáltak. Több megkeresést is kaptam, tanácsot kértek, informálódtak, hogy mi várható, mikor elérik idős korukat. Meglepően sokan bizakodók a nyugdíjhelyzetet tekintve, ami nekem is felkeltette az érdeklődésem, és ezt alapul véve kutattam egy pozitív végkifejlet után. Találtam egy nemzetközi elemzést, ahol húsz állam nyugdíjrendszerét, gazdasági stabilítását, és a jövőbeni hatásokat vizsgálták (lsd: HVG). Összegezve az elemzés nem számít arra, hogy a nyugdíjhelyzet államcsődhöz vezetne, és a nyugdíjakat is valamilyen szinten fent fogják tartani, viszont szükséges lesz a kiadások lefaragása, amit az államok az oktatás és az egészségügy fedezésének visszafogásából tudnak fedezni. Az én olvasatomban ez egyet jelent. Mindenképpen az öngondoskodás az egyetlen kiút, csak a célok lehetnek különbözőek, mert…
- vagy az egészségügy minősége fog tovább romlani (bővebben: https://qfsolution.hu/2016/03/08/kozel-vagyunk-az-egeszsegugy-vegromlasahoz-azaz-mit-tehetunk-ha-nem-akarjuk-a-veletlenre-bizni-az-eletunket/), és magán úton, költségtérítéses módon kell megoldanunk esetleges egészségügyi kiadásainkat
- vagy a gyermekeink jövőjét saját zsebből, magunknak kell biztosítanunk (bővebben: https://qfsolution.hu/2015/11/26/gyermekunk-jovojenek-bebiztositasa-adokedvezmenyi-lehetosegek-a-biztos-jovo-megalapozasahoz/)
- vagy mindkettő
- vagy teljesen át kell alakítani a nyugdíjrendszert, és akkor, aki nem gondoskodott előre a nyugdíjáról, egzisztenciális katasztrófa előtt fog állni
Úgy gondolom, hogy még nem késő, viszont mindenképp keresse fel tanácsadóját, vagy forduljon hozzám bizalommal, hogy egy személyre szabott pénzügyi koncepcióval megoldást keressünk, és találjunk.