Az elmúlt hetekben sok ügyfelem keresett fel, hogy felhívták személyi bankárok, lakástakarék pénztári tanácsadók, ügynökök, lakáscélú megtakarítás értékesítésének céljából. Személyesen is, a postán egy levélfeladásnál, vagy akár a bankokban egy készpénzfelvételnél. Mi ennek az oka?- kérdezik tőlem. Segítsek nekik, mert akármerre mennek mindenhol a “legjobbat” kínálják, és szinte minden célra ezt adják megoldásként. Én is tapasztaltam, hogy intenzív értékesítés tapasztalható a lakástakarék pénztárak (LTP) részéről. Nemrég írtam az LTP-ről, ahol bemutattam a működésüket, most nézzük meg, hogy is működik ez az öngondoskodási forma (részletek: ingatlannal kapcsolatos támogatások)
Előzmények. Január közepén bejelentette a kormány, hogy létrehozzák az LTP-s konstrukciók konkurenciáját a Nemzeti Otthonteremtési Közösséget (NOK). Erről itt olvashatsz: Pénzcentrum. Még semmi biztosat nem lehet tudni (ez azóta változott, részletek: Találó a lakáslottó, milliós csalódás várható)), de sok hír látott már napvilágot. Például, hogy kizárólag új lakás vásárlására, építésére lehet majd felhasználni, aminek egyre nagyobb jelentősége van a CSOK miatt, ezzel szűkítve az LTP felhasználhatóságát. Az LTP-hez hasonlóan 30%-os állami támogatás gyarapítja majd a számlát, és az LTP-nél hagyományosan alacsony betéti kamatot a NOK esetében megemelhetik.
Az LTP működése röviden. Az LTP konstrukciók felépítése rendkívül egyszerű, és könnyen átlátható. Minden esetben van egy a futamidőhöz, és a vállalt havidíjhoz tartozó szerződéses összeg, ami két részből áll. A megtakarítási részből, és a hitel részből. A megtakarítási rész további három részre bontható. Befizetett összegre, állami támogatásra, és a betéti kamatra. A hitelrésznek egy előre meghatározott futamideje van, és a rögzített kamat miatt a havi törlesztőrészlet is állandó. A költsége, ha nincs semmilyen nyitási akció, akkor a szerződéses összeg 1%-a, függetlenül attól, hogy a hitelt ki akarjuk használni, avagy sem. Ezen kívül havi számlavezetési díjat is felszámolnak, átlagosan évi 1.800,-Ft-ot, illetve ha csekkes díjfizetést választunk, akkor az átlagosan évi 1.200,-Ft-ba kerül nekünk. Nézzük számokkal levezetve, egy Fundamenta 3,9-es számlát véve alapul:
824-es módozat, havi 20.000,-Ft befizetéssel, 120 hónapos futamidővel
8.000.000,-Ft a szerződéses összeg, amely áll 2.400.000,-Ft saját befizetésből, 720.000,-Ft állami támogatásból, 164.486,-Ft betéti kamatból, így az összes megtakarítási rész 3.284.486,-Ft, amelyhez van lehetőségünk igényelni 4.715.514,-Ft lakáscélú hitelt, amelynek a havi törlesztőrészlete 85 hónapon keresztül 66,000,-Ft.
A számlanyitási díj ebben az esetben 80.000,-Ft.
Milyen előnyei vannak ennek a konstrukciónak?
Milyen hátránya van?
Mire kell odafigyelni mielőtt meghoznánk a döntést?
Összegezve. Én rendszeresen ajánlom ügyfeleknek lakástakarék pénztári szerződéseket, ha a céljaik, és anyagi helyzetük szerint ez a legoptimálisabb. Az, hogy mennyire sürget minket az idő még senki nem tudja. A véleményem, hogy bizonyos esetekben egy nagyon jó terméknek tartom, de mielőtt bárhogy döntenénk, keressük meg tanácsadónkat, vagy forduljanak hozzám bizalommal. QFS -Kapcsolat