Egy családnak az otthonteremtés az egyik elsődleges célkitűzése, amit ritkán tudnak tisztán önerőből megoldani. A céljuk eléréséhez, leginkább a jelenlegi magas ingatlanárak mellett, ingatlancélú jelzáloghitelre van szükségük, így a vásárlást, vagy építkezést mindenképpen a finanszírozással együtt kell vizsgálni.
Íme 5 ok, hogy miért most kell ingatlanban gondolkodni:
A JTM azt mutatja meg, hogy a hitelfelvevők nettó jövedelmének hány százaléka terhelhető. A meglévő törlesztési kötelezettségek és a felvett hitel havi törlesztőjének összegével számolnak.
Például, ha egy háztartás havi jövedelme 300 ezer forint, akkor a már felvett és a felvenni kívánt hitel össz havi törlesztője nem lehet több, mint annak az 50%-a, tehát 150 ezer forint. Ha több, mint 400 ezer forint az össz nettó jövedelem, akkor ez az arány 60%-ra emelkedik. Ez a következőképp fog változni:
Ma Magyarországon a szürke és a fekete jövedelem aránya rendkívül magas, így az intézkedéssel az adósok védelme mellett cél lehet a gazdaság kifehérítése is.
Ez a szigorítás a legalacsonyabb jövedelmi réteget fogja sújtani, mert a családoknak élniük kell valahol, de az albérleti díjak emelkedésétől már nem lehet megmenteni őket.
Általános érv az ingatlanvásárlás mellett, hogy a hitel lejárata után egy jelentős fizetési kötelezettségtől szabadul meg a család. A nyugdíjak bizonytalan jövőbeni kilátásait figyelembe véve az időskori elszegényedés kivédésének egyik elengedhetetlen eszköze a saját ingatlan megléte.
Magyarországon a családok legértékesebb vagyona a saját otthonuk, aminek az értéke egy, a mostanihoz hasonló ingatlanár robbanásnál tovább növekszik és nem a megélhetés kerül veszélybe a bérleti díjak hasonló növekedése által.
Ebben az évben már tapasztalható volt némi drágulás, igaz az MNB tartja a 0,9%-os, két éve mozdulatlan, rekord alacsony jegybanki alapkamat szintet.
A JTM szabály változása is azt a célt szolgálja, hogy a FIX kamatos (5+ éves kamatperiódus) jelzáloghiteleket preferálja, nem véletlenül. A növekvő ingatlanárak nagyobb összegű hitelfelvételt, a növekvő kamatok még magasabb havi törlesztőket indokolnak, emellett a JTM szabályban rögzített limitek szűkebb mozgásteret biztosítanak. Az ingatlanhoz jutás egyre szűkebb rétegnek lesz elérhető, aminek a kibővítésén segíthet az ingatlanárak esése és az állam által nyújtott támogatások bővítése, felvételi követelmények enyhítése.
Az adó-visszatérítési támogatás egyidejűleg és legfeljebb egy alkalommal, 2015. január 1-jén vagy azt követően kiállított számla alapján, de legkésőbb 2019. december 31-ig igényelhető. Amikor a hitelezés szigorításáról van szó, akkor az évek óta várva várt ingatlanár csökkenésnek a reménysugara körvonalazódik. Ha drágulnak a hitelek és szűkül a hitelt igénylők köre, akkor elviekben csökkenhet a kereslet.
Az ingatlanok árát viszont már nem csak a kereslet hajtja, hanem az anyagárak, a munkabérek és jövőre az ÁFA növekedése is.
Tény, ez leginkább az újépítésű ingatlanokra vonatkozik, viszont a további erőteljes áremelkedés átterelheti a fizetőképes keresletet és az állami támogatások felhasználóit a használt ingatlanok piacára.
Az elmúlt években óriási összegekkel ösztönözte az állam az ingatlanvásárlást, és ez évről-évre tovább fokozódik.
Egyre szélesebb rétegnek juttat az állami támogatásokból, különönösen a nagycsaládosok kerültek előtérbe.
Eközben a bankok kamatfelárának és költségeinek limitálásával olcsóbbá, a hitelfelvétel egyszerűsítésével könnyebbé tette a lakáshitelhez jutást. Az ingatlanpiacon tapasztalható árrobbanás nagy részben az állami szubvencióknak köszönhető, amik azóta is folyamatosan bővülnek.
Természetesen a jövő bizonytalan. Például egy gazdasági válság hatással lenne az ingatlanpiacra is. Az MNB rákényszerülhet arra, hogy drasztikusan emelje a jegybanki alapkamatot, így a hitelek drágulása visszafoghatja a keresletet és eshetnek az ingatlanárak. Az állam dönthet úgy, hogy az ÁFA visszatérítés határidejét kitolja, viszont az egyéb szubvenciókat visszavonja, ami ugyancsak a keresletre lenne óriási hatással. Lehet elemezni a helyzetet, de egy ingatlan vásárlásnál, építésnél mégis a személyes preferencia a döntő. Mielőtt belevágna kérjen szakértői segítséget! QFS Kapcsolat