Közelgő tél, dermesztő tény: Fűteni vagy enni? Helyette mit lehet tenni?
2016-10-14Lehull a lepel, amit még a boríték sem fed el. Bérekről, őszintén!
2016-11-03
Divat a sírás az alacsony jövedelem miatt? A kultúra része lett? Ezzel vígasztalja magát az idősebb korosztály, aki nyugdíj előtt rájön, hogy egy forint tartaléka sincs? Ahogy az édesapa is, aki azt mondja fiának, hogy vegye fel a diákhitelt, mert nem tudott félretenni a továbbtanulására? Mennyit keresnek valójában a magyarok? Hihetünk a statisztikáknak?
Pár nap különbséggel két cikk is megjelent a napi.hu-n. Az első azt taglalja, hogy a valódi átlagbér jóval alacsonyabb, ha figyelembe vesszük a bérek eloszlását. Itt az alapot nem a jövedelem, hanem a keresők száma adja. Az írás szerint, ezzel a módszerrel, a nagy többség átlagbére jobban kimutatható (medián ekvivalens: leegyszerűsítve az a jövedelem, amelynél szám szerint ugyanannyi ember keres többet, mint kevesebbet). 2015-ben a 162.300,-Ft-os havi netto átlagkeresettel szemben, a magyar netto medián jövedelem csak 118.000,-Ft-ot tett ki. Ez közel 45 ezer forintos különbség, ami megmagyarázná, hogy miért olyan nehéz még mindig megélni, és havonta félretenni. A másik cikkben pedig megerősítik, hogy a bérnövekedések dinamikája töretlen, ami idén, a netto keresetekre vonatkozóan, 7,6%-ot jelent (havi 12.334,-Ft). Ma hazánkban több, mint 4 millió munkavállaló van, így ez a többlet igen jelentős összeg. Ha nem növekszik évek óta az alsó, és középosztály jövedelme, akkor hova tűnik havonta az a több, mint 51 milliárd forint? Csak a felső tízezer gyarapodik ennyivel? Nem hiszem, de tételezzük fel, hogy 118.000,-Ft a tömegeket leképező havi átlag jövedelem. Ebben az esetben hol szerepel a statisztikában a zsebbe csúsztatott pénz?
Kutatások szerint a munkavállalók hatoda zsebbe kapja fizetésének egy részét, vagy egészét (lsd: zsebbe kapott kiszolgáltatottság). Rendkívül gyakori, hogy minimálbérre jelentik be az alkalmazottakat, és a fizetésük akár többszörösét kapják zsebbe. Legtöbbször rákényszerülnek, hogy az alkut elfogadják, ha szükségük van az állásra. Mi vár ilyenkor rájuk? Munkáltatóval szembeni kiszolgáltatottság, a támogatások kihasználásának korlátai, az otthonteremtés esetén, egy hitel felvételének nehézségei, és még sorolhatnám. Ami megdöbbentő, hogy jogorvoslati lehetőségre nincs sok esély, mert akár három év szabadságvesztéssel is büntethető nem csak a foglalkoztató, hanem a munkavállaló is (lsd: borítékért börtön). Ez annyira hihetetlennek tűnt, hogy megkérdeztem egy ügyvédet ennek valódiságáról. Dr. Szabó-Présing Katalin ügyvéddel éppen egy interjút készítettem (lsd hamarosan), és kihasználtam az alkalmat.
Összegezve a magyar bérek nagysága olyan, mint a Bermuda háromszög rejtélye. Titokzatos, és műszerekkel pontatlanul mérhető. A tapasztalatom azt mondatja velem, hogy jelentősen emelkedtek a jövedelmek az elmúlt pár évben, de bármennyi is marad a családoknál, ha kezükbe akarják venni sorsuk irányítását, és nem akarnak kiszolgáltatott helyzetbe kerülni az öngondoskodás elengedhetetlen. QFS Kapcsolat